Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa staje się coraz popularniejsza wśród osób mieszkających w Polsce. Coraz łatwiej jest dostać produkty bezglutenowe, które są aktualnie dostępne niemal w każdym sklepie. Duże znaczenie ma także promowanie takiej diety przez osoby publiczne, a w szczególności sportowców.

Czy jednak taka dieta ma sens? Istnieją badania, które wskazują, że zapobiega ona rozszczelnianiu jelit, a ponadto wpływa korzystnie na florę jelitową. Bakterie te są kluczowe dla naszego funkcjonowania więc jest to ważny argument. Należy jednak podkreślić, że dieta bezglutenowa jest dietą leczniczą. Jest to jedyna aktualnie znana, skuteczna metoda leczenia celiakii. W związku z tym z pewnością wszystkie osoby, u których została zdiagnozowana ta choroba powinny stosować dietę bezglutenową.

Co jednak z osobami zdrowymi? W tym przypadku należy zachować większą ostrożność. Warto zwrócić uwagę, że osoby z celiakią są systematycznie kontrolowane przez lekarza, a często także znajdują się pod stałą opieką dietetyka. Wśród osób zdrowych jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko. Z tego powodu przechodzenie na dietę bezglutenową często powoduje u nich problemy. Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną, a przez to powinna być dobrze dobrana i kontrolowana przez profesjonalnego dietetyka. Pozwoli to uniknąć niedoborów, jakie mogą się zdarzyć przy przechodzeniu na taką dietę bez odpowiedniej wiedzy.

Zielone koktajle na odchudzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *